Dla uczniów p. Doroty Zawady – lekcja nr 8

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com           hasło: chopin1810   oraz na Microsoft Teams

 LEKCJA 8      KLASA IV cyklu sześcioletniego  , 11 – 15  maja 2020

AUDYCJE MUZYCZNE

Witajcie kochani uczniowie 🙂
TEMAT: Polskie tańce narodowe – oberek. Podsumowanie i utrwalenie wiadomości  o polskich tańcach.
Poznaliście już na wcześniejszych lekcjach cztery polskie tańce narodowe.
PYTANIE 1:                                                                                                                                                                       a) Które z nich mają takie samo metrum?                                                                                                                 b) Który jest smutny i wolny?                                                                                                                                       c) Który jest uroczysty?                                                                                                                                                 d) Który jest jedynym w parzystym metrum?                                                                                                         e) Który ma mocne i nieregularne akcenty?                                                                                                             f) Który ma synkopy?
 ——————————————————————————————————————————–
W ramach dzisiejszej lekcji obejrzycie prezentację o polskich tańcach narodowych. Znajdziecie tam tańce, które już znamy oraz OBERKA, o którym dotąd nie mówiliśmy.  Proszę obejrzeć filmiki, które pokazują wszystkie tańce, a następnie  wykonaj ćwiczenia interaktywne.                                       Wpiszcie do zeszytu cechy oberka.

  • https://view.genial.ly/5d4e9be0f0a6500f5021360c/presentation-polskie-tance-narodowe 

————————————————————————————————————————————-
PYTANIA:
2. Jak pierwotnie nazywano poloneza?                                                                                                                      3. Na jakim instrumencie grał Jankiel z Pana Tadeusza ?                                                                                          4. Kogo nazywano wodzirejem?                                                                                                                                  5. W jakich kolorach są stroje tancerzy w mazurze?                                                                                                 6. Jak nazywa się budynek na krakowskim rynku na tle którego zespół tańczy krakowiaka?                            7. Popatrz na pary tańczące oberka – jaką figurę taneczną najczęściej wykonują ?- od niej  pochodzi nazwa OBEREK.            ——————————————————————————————————-
Odpowiedzi   należy  wysłać do mnie mailem na adres: dorotazawada1@tlen.pl    lub w prywatnej wiadomości na whatsupie.            PISZEMY:   LEKCJA 8  i imię i nazwisko!
Proszę zrobić zdjęcie notatki  z odpowiedziami  w zeszycie  i przysłać jako załącznik.

W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂

Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com           hasło: chopin1810      oraz na Microsoft Teams

 LEKCJA 8      KLASA V cyklu sześcioletniego  , 11 – 15  maja 2020

AUDYCJE MUZYCZNE

Witajcie kochani uczniowie 🙂
W tym tygodniu przerwiemy omawianie muzyki baroku, ale wrócimy do niej w następnej lekcji.  Dzisiaj powtórzymy sobie bardzo ważny temat z kl. IV – polskie tańce narodowe.
TEMAT:  Podsumowanie i utrwalenie wiadomości  o polskich tańcach.
Poznaliście już na wcześniejszych lekcjach  polskie tańce narodowe.
PYTANIE 1: Wymień polskie tańce narodowe.
PYTANIE 2:                                                                                                                                                                       a) Które z nich mają takie samo metrum?                                                                                                                 b) Który jest smutny i wolny?                                                                                                                                       c) Który jest uroczysty?                                                                                                                                                 d) Który jest jedynym w parzystym metrum?                                                                                                         e) Który ma mocne i nieregularne akcenty?                                                                                                             f) Który ma synkopy?                                                                                                                                                       g) Który ma najszybsze tempo?                                                                                                                              ——————————————————————————————————————————–
W ramach dzisiejszej lekcji obejrzycie prezentację o polskich tańcach narodowych. Znajdziecie tam tańce, które już znamy oraz OBERKA, o którym dotąd nie mówiliśmy.  Proszę obejrzeć filmiki, które pokazują wszystkie tańce, a następnie  wykonaj ćwiczenia interaktywne.                                     

  • https://view.genial.ly/5d4e9be0f0a6500f5021360c/presentation-polskie-tance-narodowe 

————————————————————————————————————————————- PYTANIA:                                                                                                                                                                            3. Na jakim instrumencie grał Jankiel z Pana Tadeusza ?                                                                                          4. Kogo nazywano wodzirejem?                                                                                                                                  5. W jakich kolorach są stroje tancerzy w mazurze?                                                                                                 6. Jak nazywa się budynek na krakowskim rynku na tle którego zespół tańczy krakowiaka?                            7. Popatrz na pary tańczące oberka – jaką figurę taneczną najczęściej wykonują ?- od niej  pochodzi nazwa OBEREK.                                                                                                                                                                 8.  Jak pierwotnie nazywano poloneza?                                                                                                                                 ——————————————————————————————————-
Odpowiedzi   należy  wysłać do mnie mailem na adres: dorotazawada1@tlen.pl    lub w prywatnej wiadomości na whatsupie.            PISZEMY:   LEKCJA 8  i imię i nazwisko!
Proszę zrobić zdjęcie notatki  z odpowiedziami  w zeszycie  i przysłać jako załącznik.  W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂        Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com           hasło: chopin1810     oraz na Microsoft Teams

 LEKCJA 8      KLASA VI cyklu sześcioletniego  , 11 – 15  maja 2020

AUDYCJE MUZYCZNE

Witajcie kochani uczniowie 🙂
W tym tygodniu przerwiemy omawianie muzyki romatycznej, ale wrócimy do niej w następnej lekcji.  Dzisiaj powtórzymy sobie bardzo ważny temat z kl. IV – polskie tańce narodowe.
TEMAT:  Podsumowanie i utrwalenie wiadomości  o polskich tańcach.
Poznaliście już na wcześniejszych lekcjach  polskie tańce narodowe.
PYTANIE 1: Wymień polskie tańce narodowe.
PYTANIE 2:                                                                                                                                                                       a) Które z nich mają takie samo metrum?                                                                                                                 b) Który jest smutny i wolny?                                                                                                                                       c) Który jest uroczysty?                                                                                                                                                 d) Który jest jedynym w parzystym metrum?                                                                                                         e) Który ma mocne i nieregularne akcenty?                                                                                                             f) Który ma synkopy?                                                                                                                                                       g) Który ma najszybsze tempo?                                                                                                                              ——————————————————————————————————————————–
W ramach dzisiejszej lekcji obejrzycie prezentację o polskich tańcach narodowych. Znajdziecie tam tańce, które już znamy oraz OBERKA, o którym dotąd nie mówiliśmy.  Proszę obejrzeć filmiki, które pokazują wszystkie tańce, a następnie  wykonaj ćwiczenia interaktywne.                                     

  • https://view.genial.ly/5d4e9be0f0a6500f5021360c/presentation-polskie-tance-narodowe 

————————————————————————————————————————————- PYTANIA:                                                                                                                                                                            3. Na jakim instrumencie grał Jankiel z Pana Tadeusza ?                                                                                          4. Kogo nazywano wodzirejem?                                                                                                                                  5. W jakich kolorach są stroje tancerzy w mazurze?                                                                                                 6. Jak nazywa się budynek na krakowskim rynku na tle którego zespół tańczy krakowiaka?                            7. Popatrz na pary tańczące oberka – jaką figurę taneczną najczęściej wykonują ?- od niej  pochodzi nazwa OBEREK.                                                                                                                                                                 8.  Jak pierwotnie nazywano poloneza?                                                                                                                                 ——————————————————————————————————-                                   Odpowiedzi   należy  wysłać do mnie mailem na adres: dorotazawada1@tlen.pl              PISZEMY:   LEKCJA 8  i imię i  !
Proszę zrobić zdjęcie notatki  z odpowiedziami  w zeszycie  i przysłać jako załącznik.  W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂        Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com           hasło: chopin1810 oraz na Microsoft Teams

 LEKCJA 8      KLASA II cyklu czteroletniego  , 11 – 15  maja 2020

AUDYCJE MUZYCZNE

Witajcie kochani uczniowie 🙂
Przed nami  kolejna  lekcja audycji muzycznych. Poniżej podam temat   i zadania, jakie macie               w ramach tej lekcji wykonać.  ZAPISUJCIE W ZESZYCIE WSZYSTKIE SŁUCHANE UTWORY.
TEMAT:  Mazurek.
W ramach powtórzenia wiadomości o polskich tańcach narodowych wykonajcie  ćwiczenie:
Uzupełnij tabelę informacjami o polskich tańcach.                                                                            

nazwa tańca

metrum

tempo

charakter

   

wolne

 
   

uroczysty, dostojny

 

2/4

   
 

3/8

   
      żywy, skoczny,  silne, nieregularne akcenty

 
——————————————————————————————————————————-
Wśród polskich tańców prócz MAZURA  pojawia sie także MAZUREK. Chociaż nazwy są bardzo podobne, to nie jest to ten sam taniec.
Mazurek to taniec wyłącznie stylizowany.
PYTANIE 1: Czym różni się taniec użytkowy od stylizowanego?
Żeby dowiedzieć się jakie są cechy mazurka  i kto tworzył takie utwory otwórzcie proszę  podręcznik na stronie  41. Przeczytajcie o mazurku (str 41 – 43).
PYTANIE 2:  Cechy jakich polskich tańców narodowych łączy w sobie mazurek?
PYTANIE 3: Jakiego kompozytora uważa sie za mistrza w komponowaniu mazurków?
Zapiszcie w zeszycie:
Mazurek to taniec wyłącznie stylizowany ( nie tańczy się go). Łączy w sobie cechy mazura, kujawiaka  i oberka. Może zawierać cechy jednego z tych tańców, dwóch, a nawet trzech.  Często mazurki składają  się z 3 części typu A B A. Może to być:
       A            B           A
        kujawiak                       oberek                    kujawiak
——————————————————————————–
         A            B           A
                  mazur                       kujawiak                  mazur
———————————————————————————
Posłuchajcie teraz jednego z mazurków Fryderyka Chopina . Ma on budowę typu ABA. Spróbujcie rozpoznać, cechy jakich tańców słychać w poszczególnych częściach. jeszcze raz wam przypomnę: kujawiak – mollowa tonacja, smutny charakter , wolne tempo                                                                      mazur  – dość szybkie tempo, energiczny charakter, bardzo wyraźne, mocne akcenty czasem  na mocną, czasem na słaba część taktu                                                                                                                       oberek –  bardzo szybkie tempo, drobne wartości rytmiczne, wesoły charakter

  • https://youtu.be/zpGfzkIOBVY

PYTANIE 4: Cechy których tańców słyszysz w tym mazurku?
———————————————————————————————————————————–
A teraz posłuchajcie  jeszcze raz tego utworu – wykonanie nie będzie doskonałe, ale zobaczcie jaki młody jest pianista!

  • https://youtu.be/p4t-c0Ett14 

———————————————————————————————————————————-
Odpowiedzi   należy  wysłać do mnie mailem na adres: dorotazawada1@tlen.pl              PISZEMY:   LEKCJA 8  i imię i nazwisko!
Proszę zrobić zdjęcie notatki  z odpowiedziami  w zeszycie  i przysłać jako załącznik.

W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂

Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com           hasło: chopin1810    oraz na Microsoft Teams

 LEKCJA 8      KLASA III  cyklu czteroletniego  , 11 – 15  maja 2020

AUDYCJE MUZYCZNE

Witajcie kochani uczniowie 🙂
W tym tygodniu przerwiemy omawianie muzyki  barokowej, ale wrócimy do niej w następnej lekcji.  Dzisiaj powtórzymy sobie bardzo ważny temat z kl. IV – polskie tańce narodowe.
TEMAT:  Podsumowanie i utrwalenie wiadomości  o polskich tańcach.
Poznaliście już na wcześniejszych lekcjach  polskie tańce narodowe.
PYTANIE 1: Wymień polskie tańce narodowe.
PYTANIE 2:                                                                                                                                                                       a) Które z nich mają takie samo metrum?                                                                                                                 b) Który jest smutny i wolny?                                                                                                                                       c) Który jest uroczysty?                                                                                                                                                 d) Który jest jedynym w parzystym metrum?                                                                                                         e) Który ma mocne i nieregularne akcenty?                                                                                                             f) Który ma synkopy?                                                                                                                                                       g) Który ma najszybsze tempo?                                                                                                                              ——————————————————————————————————————————–
W ramach dzisiejszej lekcji obejrzycie prezentację o polskich tańcach narodowych. Znajdziecie tam tańce, które już znamy oraz OBERKA, o którym dotąd nie mówiliśmy.  Proszę obejrzeć filmiki, które pokazują wszystkie tańce, a następnie  wykonaj ćwiczenia interaktywne.                                     

  • https://view.genial.ly/5d4e9be0f0a6500f5021360c/presentation-polskie-tance-narodowe 

————————————————————————————————————————————- PYTANIA:                                                                                                                                                                            3. Na jakim instrumencie grał Jankiel z Pana Tadeusza ?                                                                                          4. Kogo nazywano wodzirejem?                                                                                                                                  5. W jakich kolorach są stroje tancerzy w mazurze?                                                                                                 6. Jak nazywa się budynek na krakowskim rynku na tle którego zespół tańczy krakowiaka?                            7. Popatrz na pary tańczące oberka – jaką figurę taneczną najczęściej wykonują ?- od niej  pochodzi nazwa OBEREK.                                                                                                                                                                 8.  Jak pierwotnie nazywano poloneza?                                                                                                                                 ——————————————————————————————————-                                   Odpowiedzi   należy  wysłać do mnie mailem na adres: dorotazawada1@tlen.pl              PISZEMY:   LEKCJA 8  i imię i  !
Proszę zrobić zdjęcie notatki  z odpowiedziami  w zeszycie  i przysłać jako załącznik.  W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂        Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

 

 

 

 

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com   hasło: chopin1810    oraz na Microsoft Teams

LEKCJA 8

KLASA I instrumentalistyka PSM II st.  , 11 – 15 maja 2020

LITERATURA MUZYCZNA

Witajcie  🙂   Dziękuję tym, którzy pracują i nadsyłają  odpowiedzi na pytania  z  kolejnych lekcji.
Przed nami kolejna  lekcja . Poniżej podam temat   i zadania, jakie macie w ramach tej lekcji wykonać.
Dzisiaj odejdziemy od omawianych kolejno tematów z materiału  waszej klasy (wrócimy do tego w kolejnej lekcji). Tę lekcję  poświęcimy sylwetce polskiego współczesnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który zmarł  ponad miesiąc temu – 20 marca 2020 roku.
Poniżej zamieszczam   notatkę na temat kompozytora i cały szereg linków do filmów, wywiadów           i nagrań jego utworów. Bardzo proszę o zapoznanie się z biografią, osobowością, pasjami , kompozycjami  i dorobkiem Krzysztofa Pendereckiego. Oczywiście sami możecie znaleźć  jeszcze  więcej  informacji na jego temat. Proszę/ zachęcam/ namawiam.
W tym tygodniu WYJĄTKOWO – nie nadsyłacie żadnych informacji zwrotnych związanych z lekcją 8.
————————————————————————————————————————————-
TEMAT:  Krzysztof Penderecki 1933 – 2020.
Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy, zm. 29 marca 2020 w Krakowie) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności[1]. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”[2].
Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.
Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w filmach, takich jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Kompozytor otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki posiadał honorowe obywatelstwo Bydgoszczy[3] i był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich[4]. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Kawaler najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.
Był także wielokrotnie nominowany do nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategoriach muzyki poważnej (w tym czterokrotnie w kategorii kompozytor roku muzyki poważnej). W 2009 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w muzyce poważnej[5].
—————————————————————————————————————–
https://youtu.be/KgMSOqI0Bp8   biografia
https://youtu.be/fJ0BfSrRckA  klasyk awangardy
https://youtu.be/wyqhA9jIKho     wywiad z pendereckim
https://youtu.be/HUpfmznbgyM      wywiad z zona
https://youtu.be/7XDglFezimg     saga rodzinna
https://youtu.be/H1zAlFyIL14       park arboretum i dwór
https://youtu.be/MHglAV7cJp8       lusławice piękne zdjęcia w tle muzyka beethovena
https://youtu.be/yImCSLuswq0    europejskie centrum muzyki
https://youtu.be/t_KgvpzDMO4  penderecki o sobie
https://youtu.be/vwImX18AS_E  polimorfie na 48 instr smyczkowych
https://youtu.be/R0CVqaPKybc
https://youtu.be/QPcbNBkR6LY  Agnus dei    na koniec
https://youtu.be/Y1NU5kSKzy8 lacrimosa z Polskiego requiem   5:00
———————————————————————————————————————————–

W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂 Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

 

 

 

 

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com   hasło: chopin1810     oraz na Microsoft Teams

LEKCJA 8

KLASA II instrumentalistyka PSM II st.  , 11 – 15 maja 2020

HISTORIA MUZYKI

Witajcie  🙂   Dziękuję tym, którzy pracują i nadsyłają  odpowiedzi na pytania  z  kolejnych lekcji.
Przed nami kolejna  lekcja . Poniżej podam temat   i zadania, jakie macie w ramach tej lekcji wykonać.
Dzisiaj odejdziemy od omawianych kolejno tematów z materiału  waszej klasy (wrócimy do tego w kolejnej lekcji). Tę lekcję  poświęcimy sylwetce polskiego współczesnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który zmarł  ponad miesiąc temu – 20 marca 2020 roku.
Poniżej zamieszczam   notatkę na temat kompozytora i cały szereg linków do filmów, wywiadów           i nagrań jego utworów. Bardzo proszę o zapoznanie się z biografią, osobowością, pasjami , kompozycjami  i dorobkiem Krzysztofa Pendereckiego. Oczywiście sami możecie znaleźć  jeszcze  więcej  informacji na jego temat. Proszę/ zachęcam/ namawiam.
W tym tygodniu WYJĄTKOWO – nie nadsyłacie żadnych informacji zwrotnych związanych z lekcją 8.
————————————————————————————————————————————-
TEMAT:  Krzysztof Penderecki 1933 – 2020.
Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy, zm. 29 marca 2020 w Krakowie) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności[1]. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”[2].
Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.
Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w filmach, takich jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Kompozytor otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki posiadał honorowe obywatelstwo Bydgoszczy[3] i był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich[4]. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Kawaler najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.
Był także wielokrotnie nominowany do nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategoriach muzyki poważnej (w tym czterokrotnie w kategorii kompozytor roku muzyki poważnej). W 2009 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w muzyce poważnej[5].
—————————————————————————————————————–
https://youtu.be/KgMSOqI0Bp8   biografia
https://youtu.be/fJ0BfSrRckA  klasyk awangardy
https://youtu.be/wyqhA9jIKho     wywiad z pendereckim
https://youtu.be/HUpfmznbgyM      wywiad z zona
https://youtu.be/7XDglFezimg     saga rodzinna
https://youtu.be/H1zAlFyIL14       park arboretum i dwór
https://youtu.be/MHglAV7cJp8       lusławice piękne zdjęcia w tle muzyka beethovena
https://youtu.be/yImCSLuswq0    europejskie centrum muzyki
https://youtu.be/t_KgvpzDMO4  penderecki o sobie
https://youtu.be/vwImX18AS_E  polimorfie na 48 instr smyczkowych
https://youtu.be/R0CVqaPKybc
https://youtu.be/QPcbNBkR6LY  Agnus dei    na koniec
https://youtu.be/Y1NU5kSKzy8 lacrimosa z Polskiego requiem   5:00
———————————————————————————————————————————–

W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂 Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

 

 

 

 

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com   hasło: chopin1810     oraz na Microsoft Teams

LEKCJA 8

KLASA III  instrumentalistyka PSM II st.  , 11 – 15 maja 2020

HISTORIA MUZYKI

Witajcie  🙂   Dziękuję tym, którzy pracują i nadsyłają  odpowiedzi na pytania  z  kolejnych lekcji.
Przed nami kolejna  lekcja . Poniżej podam temat   i zadania, jakie macie w ramach tej lekcji wykonać.
Dzisiaj odejdziemy od omawianych kolejno tematów z materiału  waszej klasy (wrócimy do tego w kolejnej lekcji). Tę lekcję  poświęcimy sylwetce polskiego współczesnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który zmarł  ponad miesiąc temu – 20 marca 2020 roku.
Poniżej zamieszczam   notatkę na temat kompozytora i cały szereg linków do filmów, wywiadów           i nagrań jego utworów. Bardzo proszę o zapoznanie się z biografią, osobowością, pasjami , kompozycjami  i dorobkiem Krzysztofa Pendereckiego. Oczywiście sami możecie znaleźć  jeszcze  więcej  informacji na jego temat. Proszę/ zachęcam/ namawiam.
W tym tygodniu WYJĄTKOWO – nie nadsyłacie żadnych informacji zwrotnych związanych z lekcją 8.
————————————————————————————————————————————-
TEMAT:  Krzysztof Penderecki 1933 – 2020.
Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy, zm. 29 marca 2020 w Krakowie) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności[1]. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”[2].
Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.
Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w filmach, takich jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Kompozytor otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki posiadał honorowe obywatelstwo Bydgoszczy[3] i był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich[4]. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Kawaler najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.
Był także wielokrotnie nominowany do nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategoriach muzyki poważnej (w tym czterokrotnie w kategorii kompozytor roku muzyki poważnej). W 2009 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w muzyce poważnej[5].
—————————————————————————————————————–
https://youtu.be/KgMSOqI0Bp8   biografia
https://youtu.be/fJ0BfSrRckA  klasyk awangardy
https://youtu.be/wyqhA9jIKho     wywiad z pendereckim
https://youtu.be/HUpfmznbgyM      wywiad z zona
https://youtu.be/7XDglFezimg     saga rodzinna
https://youtu.be/H1zAlFyIL14       park arboretum i dwór
https://youtu.be/MHglAV7cJp8       lusławice piękne zdjęcia w tle muzyka beethovena
https://youtu.be/yImCSLuswq0    europejskie centrum muzyki
https://youtu.be/t_KgvpzDMO4  penderecki o sobie
https://youtu.be/vwImX18AS_E  polimorfie na 48 instr smyczkowych
https://youtu.be/R0CVqaPKybc
https://youtu.be/QPcbNBkR6LY  Agnus dei    na koniec
https://youtu.be/Y1NU5kSKzy8 lacrimosa z Polskiego requiem   5:00
———————————————————————————————————————————–

W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂 Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

 

 

 

 

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com   hasło: chopin1810     oraz na Microsoft Teams

LEKCJA 8

KLASA IV instrumentalistyka PSM II st.  , 11 – 15 maja 2020

HISTORIA MUZYKI

Witajcie  🙂   Dziękuję tym, którzy pracują i nadsyłają  odpowiedzi na pytania  z  kolejnych lekcji.
Przed nami kolejna  lekcja . Poniżej podam temat   i zadania, jakie macie w ramach tej lekcji wykonać.
Dzisiaj odejdziemy od omawianych kolejno tematów z materiału  waszej klasy (wrócimy do tego w kolejnej lekcji). Tę lekcję  poświęcimy sylwetce polskiego współczesnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który zmarł  ponad miesiąc temu – 20 marca 2020 roku.
Poniżej zamieszczam   notatkę na temat kompozytora i cały szereg linków do filmów, wywiadów           i nagrań jego utworów. Bardzo proszę o zapoznanie się z biografią, osobowością, pasjami , kompozycjami  i dorobkiem Krzysztofa Pendereckiego. Oczywiście sami możecie znaleźć  jeszcze  więcej  informacji na jego temat. Proszę/ zachęcam/ namawiam.
W tym tygodniu WYJĄTKOWO – nie nadsyłacie żadnych informacji zwrotnych związanych z lekcją 8.
————————————————————————————————————————————-
TEMAT:  Krzysztof Penderecki 1933 – 2020.
Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy, zm. 29 marca 2020 w Krakowie) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności[1]. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”[2].
Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.
Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w filmach, takich jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Kompozytor otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki posiadał honorowe obywatelstwo Bydgoszczy[3] i był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich[4]. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Kawaler najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.
Był także wielokrotnie nominowany do nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategoriach muzyki poważnej (w tym czterokrotnie w kategorii kompozytor roku muzyki poważnej). W 2009 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w muzyce poważnej[5].
—————————————————————————————————————–
https://youtu.be/KgMSOqI0Bp8   biografia
https://youtu.be/fJ0BfSrRckA  klasyk awangardy
https://youtu.be/wyqhA9jIKho     wywiad z pendereckim
https://youtu.be/HUpfmznbgyM      wywiad z zona
https://youtu.be/7XDglFezimg     saga rodzinna
https://youtu.be/H1zAlFyIL14       park arboretum i dwór
https://youtu.be/MHglAV7cJp8       lusławice piękne zdjęcia w tle muzyka beethovena
https://youtu.be/yImCSLuswq0    europejskie centrum muzyki
https://youtu.be/t_KgvpzDMO4  penderecki o sobie
https://youtu.be/vwImX18AS_E  polimorfie na 48 instr smyczkowych
https://youtu.be/R0CVqaPKybc
https://youtu.be/QPcbNBkR6LY  Agnus dei    na koniec
https://youtu.be/Y1NU5kSKzy8 lacrimosa z Polskiego requiem   5:00
———————————————————————————————————————————–

W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂 Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

 

 

 

 

Materiały do wszystkich lekcji znajdziesz też na poczcie:

 psmdorotazawada1@gmail.com   hasło: chopin1810     oraz na Microsoft Teams

LEKCJA 8

KLASA V instrumentalistyka PSM II st.  , 11 – 15 maja 2020

HISTORIA MUZYKI

Witajcie  🙂   Dziękuję tym, którzy pracują i nadsyłają  odpowiedzi na pytania  z  kolejnych lekcji.
Przed nami kolejna  lekcja . Poniżej podam temat   i zadania, jakie macie w ramach tej lekcji wykonać.
Dzisiaj odejdziemy od omawianych kolejno tematów z materiału  waszej klasy (wrócimy do tego w kolejnej lekcji). Tę lekcję  poświęcimy sylwetce polskiego współczesnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który zmarł  ponad miesiąc temu – 20 marca 2020 roku.
Poniżej zamieszczam   notatkę na temat kompozytora i cały szereg linków do filmów, wywiadów           i nagrań jego utworów. Bardzo proszę o zapoznanie się z biografią, osobowością, pasjami , kompozycjami  i dorobkiem Krzysztofa Pendereckiego. Oczywiście sami możecie znaleźć  jeszcze  więcej  informacji na jego temat. Proszę/ zachęcam/ namawiam.
W tym tygodniu WYJĄTKOWO – nie nadsyłacie żadnych informacji zwrotnych związanych z lekcją 8.
————————————————————————————————————————————-
TEMAT:  Krzysztof Penderecki 1933 – 2020.
Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy, zm. 29 marca 2020 w Krakowie) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności[1]. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”[2].
Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.
Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w filmach, takich jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Kompozytor otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki posiadał honorowe obywatelstwo Bydgoszczy[3] i był honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich[4]. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Kawaler najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.
Był także wielokrotnie nominowany do nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategoriach muzyki poważnej (w tym czterokrotnie w kategorii kompozytor roku muzyki poważnej). W 2009 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w muzyce poważnej[5].
—————————————————————————————————————–
https://youtu.be/KgMSOqI0Bp8   biografia
https://youtu.be/fJ0BfSrRckA  klasyk awangardy
https://youtu.be/wyqhA9jIKho     wywiad z pendereckim
https://youtu.be/HUpfmznbgyM      wywiad z zona
https://youtu.be/7XDglFezimg     saga rodzinna
https://youtu.be/H1zAlFyIL14       park arboretum i dwór
https://youtu.be/MHglAV7cJp8       lusławice piękne zdjęcia w tle muzyka beethovena
https://youtu.be/yImCSLuswq0    europejskie centrum muzyki
https://youtu.be/t_KgvpzDMO4  penderecki o sobie
https://youtu.be/vwImX18AS_E  polimorfie na 48 instr smyczkowych
https://youtu.be/R0CVqaPKybc
https://youtu.be/QPcbNBkR6LY  Agnus dei    na koniec
https://youtu.be/Y1NU5kSKzy8 lacrimosa z Polskiego requiem   5:00
———————————————————————————————————————————–

W przyszłym tygodniu kolejna lekcja 🙂 Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!     Dorota Zawada

 
 

Copyright © 2020 PSM Gliwice. Wykonanie LINX

Skip to content